• Left Sidebar Links

  • FM99’s Rock Girl Gina at SFL IX:

    FM99's Rock Girl Gina

  • SFL XXVIII

    4.01.17 Spartyka Fight League’s SFL XXVIII: PRIDE
    NORFOLK, VA

     
    Thank you to all our fighters, trainers, fans, sponsors and supporters for making SFL XXVIII: PRIDE another great success!
     

    OFFICIAL RESULTS POSTED BELOW

    SFL XXVIII

    Results

    Winners in Bold

    MMA Bout, 155 lbs.

    • Chris Mecate vs Hubert Sekscinski
    • Submission: Rear Naked Choke
    • Round #1, 1:38

    MMA Bout, 185 lbs.

    • Noah Stewart vs Mike Joshua
    • Submission: Tap out due to strikes
    • Round #1, 0:39/li>

    MMA Bout, 145 lbs.

    • Rob Bard vs Gabriel Gardner
    • TKO: Fighter did not answer the bell
    • Round #1, 3:00

    MMA Bout, 155 lbs.

    • Michael Wolford vs Davonte Buchanan
    • Submission: Rear naked choke
    • Round #1, 1:35

    MMA Bout, 145 lbs.

    • Luke Hunsaker vs Juvaunne Gordon
    • Split Decision: 29-28, 28-29, 28-29
    • Round #3, 3:00

    MMA Bout, 155 lbs.

    • David McGraw vs Alistair Patterson
    • TKO: Referee stoppage
    • Round #3, 2:15

    MMA Bout, 205 lbs.

    • Eric Canfield vs Tyus Thomas
    • TKO: Referee stoppage
    • Round #1, 2:20

    MMA Bout, 155 lbs.

    • Kris Curtis vs Demar Holloway
    • Submission: Rear naked choke
    • Round #2, 1:01

    MMA Bout, 170 lbs.

    • Brad Lawrence vs Imani Smith
    • Submission: Guillotine
    • Round #1, 0:46

    MMA Bout, 155 lbs.

    • Andres Encinales vs Miek Pagano
    • Unanimous Decision: 30-27, 30-27, 30-27
    • Round #3, 3:00

    MMA Bout, 115 lbs. (Title bout 3 rounds x 5 minutes)

    • Angelica Martinez vs Christy Tyquiengco
    • Submission: Arm lock
    • Round #3, 4:05

    MMA Bout, 170 lbs. (Title bout 3 rounds x 5 minutes)

    • Mitch Aguiar vs Will Worley
    • Unanimous Decision: 28-29, 27-30, 27-30
    • Round #3, 5:00

     
     

  • countdown event name

    To Next Event

    SFL 42: PRO/AM
    January 31st, 2020

  • days
    4
    6
    hours
    1
    7
    minutes
    4
    5
    seconds
    2
    5
  •  

  • Champions

    ATOMWEIGHT (Female Division)

    Elise Reed

    STRAWWEIGHT (Female Division)

    Christy Tyquiengco

    BANTAMWEIGHT

    Samson Sausser

    FEATHERWEIGHT

    Samson Sausser

    LIGHTWEIGHT

    Adrian Soto-Perez

    WELTERWEIGHT (Interim)

    Chris Simpson

    MIDDLEWEIGHT

    Carlos Martinez

    LIGHT HEAVYWEIGHT

    Tyus Thomas

    HEAVYWEIGHT

    Vacant