• Left Sidebar Links

  • FM99’s Rock Girl Gina at SFL IX:

    FM99's Rock Girl Gina

  • SFL 40

    08.10.19 Spartyka Fight League’s SFL 40: TKO FOR THE TA-TA’s
    NORFOLK, VA

     
     
    Thank you to all our fighters, trainers, fans, sponsors and supporters for making SFL 40: TKO FOR THE TA-TA’s another great success!
     

    OFFICIAL RESULTS ARE POSTED BELOW…

    SFL 39

    Results

    Winners in Bold

    MMA Bout, 135 lbs.

    • Dakota Martin vs Andrew Satterwhite;
    • Submission: Guillotine choke
    • Round #1, 1:25

    MMA Bout, 185 lbs.

    • Josh Dail vs Corvell Poag
    • Submission: Rear Naked Choke
    • Round #1, 0:45

    MMA Bout, 135 lbs.

    • Elijah Phillips vs Finn O’Dell
    • Split Decision: 28-29, 29-28, 29-28
    • Round #3, 3:00

    MMA Bout, 155 lbs.

    • Noah Whitford vs Matthew J Hart
    • Submission: Rear Naked Choke
    • Round #1, 0:28

    MMA Bout, 145 lbs.

    • Michael Piccini vs Gabriel Gardner
    • Submission: Arm Triangle
    • Round #2, 1:49

    MMA Bout, 150 lbs.

    • Chris Scales vs Josh Cook
    • Unanimous Decision: 29-28, 30-27, 29-28
    • Round #3, 3:00

    MMA Bout, 150 lbs.

    • Reese Vick vs Grace Grecco
    • Submission: Rear Naked Choke / Reese Vick failed to make weight
    • Round #1, 0:57

    MMA Bout, 185 lbs.

    • Devin Jacksland vs Charles Payne
    • Unanimous Decision: 30-27, 30-27, 30-27
    • Round #3, 3:00

    MMA Bout, 190 lbs.

    • Franklin Debo White vs Joe Bishop
    • Submission: Straight Ankle Lock
    • Round #1, 2:30

    MMA Title Bout, 185 lbs. (Title bout 3 rounds x 5 minutes)

    • David Gladfelter vs Carlos Martinez
    • Split Decision: 28-29, 29-28, 29-28
    • Round #3, 5:00

    MMA Exhibition Bout, 115 lbs.

    • Samantha Seff vs Sydney Smith

    MMA Title Bout, 145 lbs. (Title bout 3 rounds x 5 minutes)

    • Tommy Cuozzi vs Samson Sausser
    • Unanimous Decision: 28-29, 28-29, 28-29
    • Round #3, 5:00
  • countdown event name

    To Next Event

    SFL 42: PRO/AM
    January 31st, 2020

  • days
    7
    5
    hours
    0
    2
    minutes
    1
    6
    seconds
    2
    0
  •  

  • Champions

    ATOMWEIGHT (Female Division)

    Elise Reed

    STRAWWEIGHT (Female Division)

    Christy Tyquiengco

    BANTAMWEIGHT

    Samson Sausser

    FEATHERWEIGHT

    Samson Sausser

    LIGHTWEIGHT

    Adrian Soto-Perez

    WELTERWEIGHT (Interim)

    Chris Simpson

    MIDDLEWEIGHT

    Carlos Martinez

    LIGHT HEAVYWEIGHT

    Tyus Thomas

    HEAVYWEIGHT

    Vacant