• Left Sidebar Links

  • FM99’s Rock Girl Gina at SFL IX:

    FM99's Rock Girl Gina

  • SFL 36

    10.20.18 Spartyka Fight League’s SFL 36: ENLIST
    NORFOLK, VA

     
    Thank you to all our fighters, trainers, fans, sponsors and supporters for making SFL 36: ENLIST another great success!
     

    OFFICIAL RESULTS POSTED BELOW…

    SFL 36

    Amateur Results

    Winners in Bold

    MMA Bout, 135 lbs.

    • Kim A vs Andrew Satterwhite
    • TKO: Referee Stoppage (automatic medical suspension)
    • Round #1, 2:14

    MMA Bout, 205 lbs.

    • Lester Lewis vs Timothy Player
    • Submission: Arm bar
    • Round #3, 2:13

    MMA Bout, 145 lbs.

    • Connor Dunphy vs Manuel Fernandez
    • Knock Out (automatic medical suspension)
    • Round #1, 1:57

    MMA Bout, 170 lbs.

    • Chris Simpson vs Darnell Gardner
    • Unanimous Decision: 27-29, 27-29, 26-30
    • Round #3, 3:00

    MMA Bout, 145 lbs.

    • Duan King vs Theo Rlayang
    • Unanimous Decision: 27-30, 27–30, 27-30
    • Round #3, 3:00

    MMA Bout, 145 lbs.

    • Azam Ibragimov vs Darion Mortley
    • Submission: Rear Naked Choke
    • Round #2, 2:20

    MMA Bout, 205 lbs.

    • Justin Traver vs David Gladfelter
    • Submission: Rear Naked Choke
    • Round #1, 2:05

    MMA Bout, 185 lbs.

    • Justin Trey Harrell vs Kyle Wright
    • Knock Out (automatic medical suspension)
    • Round #1, 1:18

    MMA Bout, 155 lbs.

    • Steve Zakarauskas vs Joseph Huggins
    • Submission: Rear Naked Choke
    • Round #2, 1:16

    MMA Bout, 145 lbs.

    • Thomas Cuozzi vs Chris Mecate
    • Submission: Guillotine
    • Round #1, 1:15

    MMA Title Bout, 155 lbs. (Title bout 3 rounds x 5 minutes)

    • Rob Shermer vs Adrian Soto-Perez
    • Knock Out (automatic medical suspension)
    • Round #1, 2:00

    MMA Title Bout, 145 lbs. (Title bout 3 rounds x 5 minutes)

    • C. Jacob Ashley vs Elias Briley
    • Knock Out (automatic medical suspension)
    • Round #1, 0:59
  • countdown event name

    To Next Event

    SFL 41: VALIDATION
    October 19th, 2019

  • days
    0
    -1
    hours
    0
    0
    minutes
    -2
    -1
    seconds
    -5
    -5
  •  

  • Champions

    ATOMWEIGHT (Female Division)

    Elise Reed

    STRAWWEIGHT (Female Division)

    Christy Tyquiengco

    BANTAMWEIGHT

    Corey Champion

    FEATHERWEIGHT

    Samson Sausser

    LIGHTWEIGHT

    Chris Mecate

    WELTERWEIGHT

    Craig Willingham

    MIDDLEWEIGHT

    Carlos Martinez

    LIGHT HEAVYWEIGHT

    Tyus Thomas

    HEAVYWEIGHT

    Vacant